Moduł radiowy SA828 – specyfikacja i konfiguracja

SA828 to kompletny radiowy moduł nadawczo-odbiorczy, który może być bazą dla wielu projektów. Ze względu na jego niewielkie wymiary oraz łatwość uruchomienia i integracji znalazł zastosowanie również w projektach naszego klubu SP5WWL.

Pamiętaj! Moduł jest radiowym urządzeniem nadawczym. Korzystanie z niego wymaga pozwolenia radiowego dla stacji amatorskiej.

Najważniejsze cechy SA828:

  • występuje w 3 wersjach na pasma: UHF: 400~470 MHz, VHF:134~174 MHz, 320-400 MHz
  • niezależna konfiguracja częstotliwości TX i RX.
  • pasmo 12,5/25 kHz
  • moc 1,5W/500mW
  • czułość odbiornika: -124 dBm
  • konfiguracja kodów CTCSS/DCS odbiornika i nadajnika przez aplikację na PC (Windows)
  • 8 poziomów squelch
  • zasilanie 3,3-5,5V

Podłączenie

Moduł wyposażony jest w przycisk PTT oraz mikrofon. Nadawanie można zatem rozpocząć natychmiast po dołączeniu zasilania (piny VCC i GND) oraz dopasowanej anteny (!). Moduł posiada też wyprowadzone złącza do dołączenia zewnętrznego sygnału wejściowego (mikrofonu) oraz przycisku PTT. Moduł może również pracować w trybie VOX, w którym nadawanie rozpoczyna się automatycznie po detekcji dźwięku.

Aktywacja PTT, VOX oraz zmniejszenie mocy nadawania realizowane jest przez zwarcie dedykowanych pinów układu do masy.

PTTPrzycisk nadawania. Pozostaw otwarte (1-domyślnie), aby moduł pracował w trybie odbioru, połącz z masą GND (0), aby nadawać.
VOXEN Pozostaw otwarte (1 – domyślnie), aby wyłączyć VOX
Połącz z masą GND, aby aktywować VOX;
H/L Pozostaw otwarte (1-domyślnie), aby nadawać z pełną mocą 1,5W,
Połącz z masą GND, aby zmniejszyć moc nadawania (500mW).

Do pinów SPK możemy podłączyć głośnik. Aby wyjście głośnikowe działało niezbędne jest dołączenie potencjometru do pinów VOL 16 i VOL 17 zgodnie ze schematem lub ich zwarcie, co da maksymalną głośność.

Aplikacja

Aplikacja jest wymagana do konfiguracji częstotliwości pracy, poziomu squelch oraz kodów CTCSS/DCS. Do podłączenia modułu niezbędny jest interfejs UART 3.3V TTL. Złącza modułu łączymy z interfejsem UART w następujący sposób:

VCC — +3.3V

GND — GND

TXD — RX

RXD — TX

Po uruchomieniu aplikacji należy wybrać właściwy port COM. Po wybraniu portu oprogramowanie wczyta i wyświetli aktualną konfigurację. Po jej zmodyfikowaniu zapis następuje po kliknięciu przycisku SET.

Okno aplikacji NiceRF_SA828.exe

W aplikacji możemy niezależnie skonfigurować 16 par częstotliwości odbiorczych (RX) i nadawczych (TX). Ich wybór następuje przy użyciu 16 pozycyjnego switcha. Channel 1 w aplikacji odpowiada pozycji 0.

Aplikacja jest do pobrania na stronie producenta: https://www.nicerf.com/. Strona producenta modułu jest również źródłem dla przytoczonych tutaj informacji i specyfikacji.

Udanej zabawy!