10 czerwca w Markach odbywały się Dni Marek. Uczestniczyła w nich również michalicka szkoła. Prezentowała naukowe stoisko gdzie można było obejrzeć urządzenia pomiarowe oraz roboty jeżdżące wykonane przez uczniów. Głównym punktem naszej obecności była kolejna próba wypuszczenia balonu stratosferycznego pod znakiem SP5WWL-12.

Podstawowy cel misji - lot do stratosfery i odzyskanie ładunku został tym razem osiągnięty! Balon osiągnął pułap niespełna 21km (dokładnie 20 757m). Sonda wylądowała w lesie okolicy miejscowości Cegłów k/Mińska Mazowieckiego.
Ładunek został szybko zlokalizowany. Jego podjęcie wymagało ściągnięcia całości z drzewa.
W akcji pogoni i podejmowania uczestniczyło w sumie 10 osób i 5 samochodów.
Balon z drzewa zdjął kol. Adam SP5RZP, który przybył na miejsce najszybciej wraz z Heleną SQ5RZP. Mieszkają nieopodal i przyjechali wyposażeni w sprzęt, który w tym przypadku był niezbędny do podjęcia ładunku.
Krótkie poszukiwania na miejscu prowadził też ks. Grzegorz SP5MGS z dwoma towarzyszami nie krótkofalowcami, Michał SP5OSP, Paweł SQ9PPR i Tomek SQ5MXF. Wspólnie z 10-letnim Maćkiem asystował Krzysztof SQ5NWI zdalnie z auta zaparkowanego 150m od miejsca lądowania - zrezygnowali z wycieczki w głąb lasu z powodu... milionów komarów, które atakowały wściekle tuż po wyjściu z samochodu.

Film ze startu: https://www.facebook.com/sp5yam/videos/1825002644261008/ 

Tekst z wykorzystaniem wpisu Krzyśka SP5NWI 

Grzegorz SP5MSG  ; Krzysztof SP5NWI 

 Galeria